Na području kamenoloma Pregrada II, na položaju Kunagora-Japica, otkriveno je dosad nepoznato arheološko nalazište. Do otkrića nalazišta došlo je slučajno, donacijom predmeta arheološke starosti Muzeju grada Pregrade od strane fizičke osobe i navođenjem lokacije na kojoj su ti predmeti pronađeni. Preliminarnim pregledom lokacije od strane ravnatelja muzeja, pronađeno je još pokretnih arheoloških nalaza koji su potvrđivali navode donatora. Muzej grada Pregrade o nalazima je odmah obavijestio Niskogradnju d.o.o. koja je odmah obustavila sve radove na predmetnoj lokaciji i uputila dopis te zatražila postupanje nadležnog Konzervatorskog odjela u Krapini Ministarstva kulture i medija. Djelatnik Konzervatorskog odjela u Krapini obavio je terenski izvid predmetne lokacije i sastavio izvješće o pronađenim arheološkim nalazima. Izvidom je utvrđeno postojanje arheološkog lokaliteta na području koje svojim sjevernim dijelom ulazi u koncesijsko polje kamenoloma Pregrada II, dok je južni dio izvan koncesijskog polja. Pokretne arheološke nalaze, pohranjene u Muzeju grada Pregrade, čine predmeti karakteristični za naseobinske lokalitete, a na temelju analogija s dosad poznatim nalazima koji su pronađeni na drugim srodnim nalazištima, lokalitet se preliminarno okvirno datira u prapovijesno i u antičko (rimsko) razdoblje.
Na temelju izvješća Konzervatorski odjel u Krapini je po službenoj dužnosti donio rješenje o obustavi radova na vršnom dijelu područja iskopa na eksploatacijskom polju kamenoloma Pregrada II te na pristupnim putovima toj zoni, do završetka zaštitnih arheoloških istraživanja na navedenom prostoru, a za arheološki lokalitet Kunagora-Japica pokrenut je postupak preventivne zaštite.
Niskogradnja d.o.o. je radove na koncesijskom polju – u dijelu koji se dotiče arheološkog nalazišta obustavila i prije saznanja o možebitnom postojanju arheološkog lokaliteta, koji je u međuvremenu potvrđen od strane djelatnika Konzervatorskog odjela u Krapini te na temelju rješenja nadležnog konzervatorskog odjela provodi zaštitne mjere do početka arheoloških istraživanja.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.